Hnutí F.I.R.E. tak doopravdy není výmyslem tohoto chlapíka. Ale Mr. Money Mustache v angličtině Pan pěněžní knír, nebo Pan knír s penězi, knír peněz (překládejte si volně, jak chcete...) dal dohromady několik myšlenek jasně pojmenoval a vymezil strategii předčasného odchodu do důchodu. Řada lidí podobného smýšlení již dříve o stejné teoretice peněz a možnosti, jak vkročit do finanční nezávislosti na základě dlouhodobé strategie už dlouho mysleli.
Mr. Money Mustache, což je pseudonym a pracovní přezdívka Petera Adeneyho, který už jako třiceti odborník odešel z práce softwarového inženýra a rozhodl se něco ve svém životě změnit. Neveděl přímo co, ale věděl, že touží po finanční nezávislosti a nechce celý svůj život zasvětit monotónní práci. Na vzájemné dohodě rozvázal pracovní poměr ve své korporaci a vyjednal si podmínky, i když odešel z práce z vlastní vůle i tak dostal dopředu jeden roční plat. A zde v roce 2005 začalo jeho velké dobrodružství. Najednou měl 12x větší peníze než které viděl každý měsíc a zauvažoval o tom, že by jednoho dne se nechtěl do klasické práce vrátit vůbec. Chvíli uvažoval o svém podnikání, ale nechtěl zakládat žádný nový koncept. Toužil jako miliony lidí na celém světě pracovat na volné noze nejlépe na nějakém částečném úvazku, nebo si plánovat práci sám dle své vůle a přání a nemít nad sebou žádné šéfy.
Sednul si načmáral na papír pár řádek, vyplnil je body investiční strategie a rozhodl se udělat v životě změnu. Pochopil, že v době, kdy pracoval a každý měsíc si dělal průběžné úspory odkládal jen velmi málo ze svého souhrného ročního platu. Prostě zjistil, že málo šetřit. Nechtěl se hned vrátit do práce a tak doopravdy už nikdy nechtěl pracovat a tak se začal chovat jako krizový manažer. Seškrtal si všechny výdaje svého života. Namísto luxusního auta vyměnil za levnější vůz, seškrtal všechny výdaje domácnosti ve svém době, své záliby a koníčky také zredukoval na minimální náklady a prakticky po dobu celého roku vyžil ani ne z 20% svého odstupného. Ano slyšíte dobře 4 pětiny svého ročního příjmu, který dostal jako odchodné prostě zainvestoval. Napsal několik knih, e-booků, začal dělat podcasty, kde začal lidem popisovat, jak investuje, své myšlenkové pochody formulovat do jasných kroků. Dělal jako jeden z prvních podcasty a začal psát o svém plánování veřejně.
V našem chápání se prostě stal "money management bloggerem". Ano ačkoliv jeho původní povolání bylo jiné a vyvíjel software najednou začal trošku filozofovat a zahrál si na amatérského ekonoma a krizového managera. Už první měsíce měl tolik fanoušků, že si mohl dovolit dát na svůj blog reklamy a odkazy na sponzory a získal dodatečný příjem z reklamy. Ano měl práci a dělal ještě různé melouchy, ale jen tehdy, kdy se mu chtělo a kdy se mu zakázky líbily. Tzv. se stal pracovníkem na volné noze.
Spojil dva fakty dohromady. Pokračoval v tom, co ho baví, ale ne proto, že ho to živí, ale proto, že to tak chce. Což je hlavní myšlenka, o které také mluví ve svých publikacích a na podcastech (a článcích). Začal popisovat postupy, jak si věci vyrábět, opravovat použité, prodlužovat životnost již starším, ale stále funkčním věcem. Někdo by řekl, že udělal z nouze ctnost a takhle uvažují jen nějaké "socky", které nemají na to si koupit nové věci. Opak je pravdou Adeney měl i při skromnějším životní stylu pořád svůj velký dům. Auto a další pasiva, ale prostě seškrtal provozní náklady. Na svém blogu popisuje vzrušují poznatky na cestě za novým životním stylem.
Co by čert nechtěl za 3 roky přišlo období velké globální hospodářské krize a léty 2008-2011 otřásla zahlcující recese bankovního sektoru, která nakazila stát od státu, ekonomiku od ekonomiky. Najednou se hodně američanům strategie úspora a investic ve stínu skromného života Petera Adeneyho hodila. Jeho partizanská strategie začínala nabírat na zájmu veřejnosti a de facto se drží v kurzu dodnes. Následovali ho desítky lidí, kteří začali také vysílat na internetu, také popisovat svůj nový lifestyle odprostěný od přebytku, konzumu a nákupu zbytečnosti a tento amík se stával slavnější dnem ode dne, protože příklady jiných tak či onak odklazovaly stále na něho.
Dost mu pomohly pomalu se rozvíjející sociální sítě. Odbobí 2001-2005 byla taková betaverze sociálních medií vůbec. V roce 2003, kdy expandoval facebook a lidé tento "atlas hub" objevovaly se pomalu s blogu Mr. Money Mustache stával hit nejedné sezony. Peter začal vystupovat v televizi, bral si do své internetové show hosty bavil se s celebritami i předními ekonomy. Začala se okolo něj sdružovat skupinka fanoušků, kteří se s ním setkávali osobně. Tento finanční mág úspor se stal samozvanou celebritou díky průvodní myšlence. Inspiroval mnohé. Pana Deana ve spojeném království, kuchaře úspor Giovanního v Itálii, manžele Rickensovy v Koronádu v U.S., neměckého Olivera Noaltinga a desítky dalších, kteří už nejsou tak známí, ale o nichž také desítky tisíc jejich fanoušků duplikují a okoukávají jejich životní styl a úspěchy.
Z hnutí F.I.R.E., jehož ústřední myšlenkou je šetřit natolik, aby výnosy z úspor a investic člověk na skromnější úrovni se obešel bez zaměstnání. Společenství se rázem stalo hnutím odporu proti konzumu a vznikla subkultura frugalismu (jasné počátky tohoto termínu 2012 a 2013) hnutí F.I.R.E se objevuje společně s Peterem okolo 2005. Najednou to dostalo název, najednou tisíce američanů si na Instagramu dávali k fotkám #frugal, #fragalist, #frugaling a šířilo se to jako lavina.
Dnes má Peter Adeney jen na Twitteru 137.000 fanoušků (2021). Sám uvádí, že využil správný čas a použil něco, co je nadčasové. To mu dalo vytvořit něco, po čem lidé volají již desetiletí. V jeho úspěchu mu pomohlo i to, že začal vyznávat ani ne tak ekologická témata (které jsou v tomto spíše bonus), ale začal se kontaktovat s předními americkými minimalisty. Jeho sekce úspor totiž jakoby nahrávala všem těm zkracovačům, zjednodušovačům a skromným ve svých řadách. Najednou přicházejí na to, že minimalismus, který prozatím byl jen na okraji, ale už tak hodně uznávaný může vstoupit nejen do umění, architektury a odívání, ale dokonce do ekonomiky a strategií celých firem. Avandgardita úspor se stala prostě božskou. Vyznávačí tohoto skoronáboženství si začali brát do paškálu další témata.
Dnešní frugalové už nejsou jako Adeney. Ten byl především technik a manager. Dnešní vyznavači F.I.R.E - frugal jsou především ekologové, antisystémoví unitaristi a aktivisti. Nabalilo se na to i hodně freeganiků, lidí kteří pohrdají penězi, nebo se snaží je používat minimálně viz třeba Raphael Fellmer. Hodně oblíbenou tématikou frugalů a hnutí za finanční svobody se staly také kryptoměny, alternativní komodity a kryptoanarchismus. Postavení se proti současnému systému bank. Návrat k podstatě. Alternativní medicína, zachovávání přírodního řádu, naturalismus, pippering, a další subkultury, které mají ve svém obsahu úspory a kontraopozici vůči přebubřelému systému bank, elit a konzumu dneška. Dává vám to zatím smysl? Mě ano, proto se mezi frugaly objevují i aktivisti boje proti ekoprogramtismu čili ekologii inženýrsky řízené člověkem. Ale to bychom byli už v úplně jiné kapitole a netřeba rozvádět vše.