Matrix 21. století, aneb není to svět jak jsme ho znali
Dnes je mi 36 let. A mohu si dovolit porovnávat. Přestože nejsem nějak starý a neprožil jsem půl života za totáče. I proto, nebo právě proto si mohu dovolit říct, že jsem jedno z dětí revoluce. V době Sametové revoluce mi docházel 5 rok. A tak jsem ještě žil v socialismu. Moje puberta byli devadesátá léta. Ten úsek 1985-2000 byl prostě klíčový. Doba tehdy a dnes je diametrálně odlišná. I když zdání klame, že tzv demokratické období je už konzistentní.
Před rokem 2001 nikdo pořádně neznal pojem Komunitní a Sociální sítě. Facebook byl neznámá. Do roku 1994 jsme neměli v naší zemi ve větším mobilní telefony. Telefonní budky byly v každé ulici. Běžné byly hřiště před domem a pískoviště namísto betonových areálů a skate parků, blízko obchodních galerií. Prakticky málo kdo věděl, co je to ten smíšený Obchodní dům. Respektive nějaký náznak obchodních center OCéček měli tak možná v Praze, kde se tento západní trend rodil. Datová stopa, kamery, on-line bankovnictví, a vůbec smartphony. To vše nebylo. Neexistovala "doba digitální". Aby se lidé sešli museli se den předtím domluvit, nebo zajít k domovnímu zvonku a zazvonit. Případně zavolat na pevnou rodičům, příbuzným, nebo dané osobě. Spolubydlení a single život byl trošku "no in". Kdo už ve 20 nebyl ženatý, nebo vdaná divali se na něho divně. A svobodní se koncentrovali do větších měst, kde to bylo tzv. normální a hledali si "svobodárky" což byly byty pro jedince.
Mentalita 90 let byla ještě hodně podobná socialismu s tím rozdílem, že se rozthl pytel se západními manýry. Objevilo se zde pornografie a komerční výpůjční systémy filmů. Elektronika obecně v 90. letech byla velkým trendem a namísto socialistického jezevčíka (přenosný radio-rekordér) se najednou objevila hifi věž. Obrovské monstra, které do sebe zpočátku vcucly uhlíkovou MC kazetu, později se objevily kulaté nosiče CDéček. Vše na co jsme se koukali ve Francouzských a Italských komediích za komunismu v 70 a 80 letech se najednou tak nějak v amatérštější podobě objevilo u nás také. Ale málo kdo si to zatím mohl dovolit.
Lidé také začali podnikat a hodně krachovali. Objevilo se dost investičních fondů a finančních skupin a domů, protože najednou se mohlo obchodovat i na burze a kapitálové trhy u nás zakořenily změnou příkazové ekonomiky na tržní. Zde si také hodně lidí vylámalo zuby. Čím dál více mohu sledovat socio-ekonomické trendy a změny ve společnosti musím ztvrdit jeden holý fakt:
Svět je prosycený falší a klamem. Málokteré dítě ví, že skutečné teplé originální mléko od krávy má nažloutlou barvu. Zná jen to pasterizované, ředěné a tepelně upravené. Už více jak 100 let známe konzervační soli a emulgátory. Aby jídlo mělo sytější barvu, výraznější chuť, aby ho bylo více. Nejen v potravinářském průmyslu. Často i v módě, v našich domech, různých oblastech lidských činností se objevuji nešvar jak zatraktivnit snad vše, co na zemi existuje. Fotky modelů pro časopisy se upravují a vylepšují Photoshopem. Bulvární media lžou o celebritách a nafukují polopravdy, aby se více četly. Titulky v článcích často nic neříkají o obsahu. Mají jen prodávat, obsah vůbec není tak skandální. Náš dnešní svět, jak ho známe... (pardon jak ho znají děti, mileniálové a současná generace) používá čím dál více virtuální realitu než skutečnou.
Každý druhý mladý člověk je introvert má slabší sebedůvěru a vznikají nepřirozené sociální jevy. Na jedné straně se objevuje hodně mladých lidí, kteří pěstují promiskuitu. V úseků 14, 15-18 let mají několik intimních partnerů. Pokud těm pokusům můžeme vážně říci, že se jedná o partnerství. A na druhé straně máme lidi, kteří třeba až do 30, občas i do 40 let nepoznají ani lásku, ale sex. A to ne z nějakého náboženského přesvědčení, což by bylo fajn. Jednoduše, protože mají problém navazovat kontakty, jsou příliš citliví, anebo nároční. Následkem toho jsou uprostřed společnosti osamocení. Je už vedlejší, zda-li skrze nějakou svou zmíněnou frustraci, nebo díky někomu jinému (často i výchovou a okolím).
Tato doba zažila dva fenomény. V devadesátých letech se objevil INTERNET, který původně byl koncipován jako síť pro vojenské účely a měl propojovat zpravodajce a vytvářet platformu pro rychlý přenos dat na planetě. A ejhle dostalo se to všem. Prostě to prosáklo do komečního prostředí. A obrovský multifunkční síť, kde si můžeme nakoupit, hledat informace, nebo třeba naprogramovat amatérskou aplikaci, propojit se videem a mnoho dalších činností, co vás jenom napadne. Toto je doba asi posledních 30 let. Dala vzniknout velkým firmám jako je Google, Microsoft, později Facebook, YouTube a další...
Nyní se objevuje nový trend říkáme mu blockchain neboli způsob decentralizovaného připojení. Primárně vznikl také za účelem uchování svobod. Napojila se na něho první kryptoměna. Krypto od slova podzemí, nebo mimosystém. Jakýsi underground, který měl vždy být mimo základní systém a oponovat FIAT měnám a současnému systému světové ekonomiky se pozvolna dostává do předu dění a začleňuje se opět do globálních sfér. Spojením 5G technologií a blockchainu jako technologie se otevírají neskutečné možnosti a firmy přímo soutěží o to, kdo se v této oblasti první uchytí. A dnes už zde máme velké komunity, které opět tento svět opanovávají.
Jaký bude svět budoucnosti? Na jedné straně to může být svět úžasných operací a technologických pokroků, na straně jiné svět postupně rostoucí ekoglobální katastrofy. A především morální krize. Ustojíme to? Nebudeme se za chvíli rozmnožovat skutečně skrze zkumavky a odličtěné cesty? Jelikož většinová společnost bude neplodná a nemocná? Když hodně mladých lidí už vyměňují tělesný kontakt plný radosti a hormonů od přírody stvořený k zachovávaní dalších generací na virtuální přítomnost? V době kdy elity a vlády touží po tom, abychom se vzdávali dobrovolně svých majetků a připravovali jsme se na technologickou revoluci 4.0 (=automatizaci) a BEZHOTOVOSTNÍ SPOLEČNOST, která na jedné straně bude podstatně pohodlnější a opět na straně jiné o úroveň lépe ovladatelná jejími správci?
Doufám, že tomuto velkému bratru se nebudu muset koukat do očí, protože už nyní se mi nelíbí. Doba tvoří spoustu úžasných věcí, ale taktéž zabijí hodně přírodních a přirozených jistot, které nám tu byly dány od přírody. Dovolím si ze svého pohledu říci: Stvořený Živým Bohem. Tento článek není stvořen, ani tak jako odborný rozbor, ale spíše řečnické cvičení na zamyšlení. Změny v naší společnosti asi nemůžeme změnit nebo nějak zásadně zvrátit. Ale můžeme změnit to, co je v našich životech. To, co se týká bezprostředně nás a našeho okolí. Protože abychom se na sebe podívali do zrcadla a mohli se na sebe dívat bez ostudy a bez falše. Je velká výzva pro každého z nás.
Přeji vám každému, abyste neztratili sami sebe a naopak si uchovali to dobré, co je nám dáno od prvopočátku věku a nezpronevěřili to.
Ekotolerantismus je ekokultůrní společenský směr. Začátky sledujeme roku 2019, kdy vzniká i tento web. Ideový směr loučí ekology, frugalisty, minimalisty a osvětu finanční gramotnosti. Spadáme pod Evropský svaz finanční nezávislosti tvořené vlastním úsilím.
#5minutprosvobodu