Strouhanka v domácnosti patří mezi základní suroviny. Koupíte ji v každém obchodě, ale proč za ní platit, když si ji doma můžete vyrobit sami? Je to jen rozmixované suché pečivo, nebo na co nejjemnější zrno rozdrolený pečivový písek. Ne vždy se doma sní všechno pečivo. A k přímé spotřebě je už moc gumové nebo tvrdé. Jako domácnost jsme dávali suché pečivo sousedovi, který jej vozil na Valašsko své rodině na skrmení pro dobytek. Když soused začal mít závažné zdravotní problémy a už tak často nejezdil na statek a do toho přišla situace s nouzovým stavem pročetl jsem si asi 50 článků o strouhance a bylo mi prostě líto vyhodit pečivo, které se stejně doma sbírá.
Důvod: Kdysi jsme doma vyhazovali velké objemy pečiva. Dnes už se tak neplýtvá, ale jelikož rodiče bolí zuby a nechávají konce rohlíků a kůrky z chleba, nebo občas nějaké pečivo spadne za příčku. Čas od času se tak pár kousků pečiva ve spíži nebo jejich konce stejně usuší. Mě se taky kolikrát stalo, že koupím třeba 5 rohlíků ve své práci (pracuji v hypermarketu) v akci ve večerní slevě za 0.50,- Kč/ks a sním 4 a pak mi přijde nechutenství, nebo se zapomene jeden v batohu a jeden rohlík zůstane a je tvrdý jak kámen.
Dříve či později v průběhu 14 dní se usuší asi jeden kilogram pečiva.
Jaké pečivo je vhodné?
Prakticky veškeré, které nemá v sobě zrna, nebo nějaké mokvavé kousy. Vlhké knedlíky, zbytky pečiva jiného druhé než ty na stolování to pozor. Ty ne! Ale rohlíky, housky, obyčejný chleba. Loupáky, grahamové rohlíky apod. Asi tak 5-6 těch nejčastějších skupin, které lidi nakupují jsou prostě ideální. Můžeme použít i čisté bagety a bagetky bez příměsí a barviv.
Postup zpracování:
Stačí ho nakrájet a nechat uschnout. Na některých webech říkají, že je třeba přeložit papírovou utěrkou. Já nemám papírovky rád, stojí to peníze. A tak jsem zkusil suchou, ale obyčejnou utěrku. FUNGUJE TO! Jak budete mít větší dávku nasušeného pečiva starší ho rozmixovat a strouhanka je na světě.
Co když nemám mixér?
Ano i to se stává! Většina domácností jej má. Ale co když jste jako já, zrovna jste se přestěhovali a věci jako mixér, vysavač, fén aj. ještě prostě nemáte?
Jak v předchozím případě rozkrájíte si pečivo na co nejmenší kousky. Na plechu ho překryjete utěrkou a necháte uschnout. Třeba na polici nebo nahoře na kuchyňské lince. Malé kousky, které se už stejně vysušením rozpadají těžší lžíci nebo hmoždířem rozbijete na úplně malé části. Je to sice piplačka asi na půl hodiny, ale jde to! ODZKOUŠENO!
Skladování strouhanky
Při pokojové teplotě strouhanku uložte od uzavíratelné nádoby, ideálně nerezové nebo skleněné podobně jako se skladuje mouka a další sypké hmoty chráníte ji tam proti vlhkosti. Taková zásoba vpohodě vydrží i několik měsíců v prostorech, kde není zvýšená vlhkost ve vzduchu.
Odhadovaná trvanlivost
Přibližně 6 měsíců +-
Poznámka: Pečivo použité na strouhanku nesmí být plesnivé, nebo celistvé. Vždy musí být správně usušené! Pečivo nechte přeschnout několik dní. Ideálně 3-5 alespoň!
Pečivo můžete rovnou zpracovat na strouhanku nebo uložit do uzavřené nádoby pro pozdější použití.
Dodatečné poznatky:
Křupavá strouhanka - na výrobu křupavé strouhanky budete potřebovat hrst krekrů nebo grahamových sušenek a jim podobných. Přidejte sušenky k tvrdému chlebu a vše hezky rozmělněte do požadované velikosti. Tato křupavá strouhanka je skvělá na obalování nebo jako posyp zákusků. Či varianta na zdravé měkké kotlety.
Možná se vám stane, že někdy usušíte i musli, nebo lupínky. Pokud máte takový exotičtější odpad koukněte se, jestli je máte oddělené od sušeného a kandovaného ovoce a pokud je sušený odpad skutečně čistý opět přesušte a rozmnělněte.
Kdy použít měkkou strouhanku a kdy suchou - Suchá strouhanka nebo strouhanka s grahamovými sušenkami je skvělá pro obalování potravin, které se budou smažit. Měkká strouhanka je skvělá pro náplň masitých pokrmů, jako je sekaná či karbanátky.
POZOR! POZOR! POZOR!
Toto je již můj osobní dodatek. Je dobré jídla ze strouhanky připravovat jednou za čas, nebo tak jednou do týdne. Zvláště žlučníkáři a cukrovkáři by si neměly dopřávat takovéto recepty. Pokud jste nezvolili ovšem strouhanku s kukuřičných lupínků nebo z musli, kde je minimum spékavých látek, cukrů a tuků.
Ekotolerantika
Ekotolerantismus je ekokultůrní společenský směr. Začátky sledujeme roku 2019, kdy vzniká i tento web. Ideový směr loučí ekology, frugalisty, minimalisty a osvětu finanční gramotnosti. Spadáme pod Evropský svaz finanční nezávislosti tvořené vlastním úsilím.
#5minutprosvobodu #5minutprosvobodu