Na jedné straně si uvědomujeme, že žijeme v globalizovaném světě a z toho vlaku nejde již snadno vystoupit. Zároveň jsme ve schyzofrenní situaci, kdy nesouhlasíme s řadou věcí, které se v dnešním uspořádání světa nachází a zároveň bychom nechtěli o některé výhody přijít. Jaká je cesta ven z tohoto dilematu?
Provokativním názvem se nikterak nechci dotknout slova DISIDENT! Nikdo zde netrpí vizuálně. Nesekají mu ruce, nebo pro jeho názor nezavírají do hladomoren či pracovních táborů. Problém je ovšem specifický. Disident je pro mě stále někdo, kdo se nebojí i uprostřed prohraného boje obklopený útlakem a zvůli moci sdělit jiný názor, dokázat jiný životní postoj. Chci se podívat na zcela nový problém dneška. Inspirován jsem bonmotem jednoho speakera na prezentaci nejmenované společnosti:
"Kupujeme věci, které nepotřebujeme,
abychom oslnili lidi, které nemáme rádi,
za peníze, které nemáme!"
Tato věta v sobě skrývá nemoc střední třídy. Lidé nakupují stále nové produkty, technologie, oděv a spotřební zboží. Jednoduše z konzumních důvodů. Aby byli IN, aby dostáli nové modě, aby jejich spotřebiče nebyly zastaralé. Říkají tomu, ŽE SI PLNÍ SNY. Zatímco se neustále za něčím ženou. Tvůrci tohoto systému dobře znají psychiku malého spotřebního jedince a tak 50-70 let tvořili konzumentarismus, který se dnes proměnil na sobecký enviromentální hyperkonzumentarismus. Jsou ve spirálě nekončícího kolotoče, jako křeček běhající v kleci. Ideály První republiky měly něco do sebe. Spotřebiče jsme nakupovali na 10-20 let. Vyjímečně některé druhy zboží jsme měli na celý život. Možná se i dědily se jako starožitnost (a byl v nich skrytý kapitál)! Dneska si málo kdo může říci, že podědil kanape po babičce a že jeho hodnota stoupla po 40 letech na 1000% původní ceny. Dneska? Nesmysl!
Podobné je to s elektronikou a spotřebním zbožím. Technologie se vyvíjejí tak rychle a reklamy útočí na naše smysly! Různé aplikace už řídí životní procesy. Ne nebojte se, nepopisuju vám tady MATRIX, kde byste byli napojení na nějaké roboty, kteří z vás vysávají životní energii. Ale není tomu daleko. Přiznejte se. Kdo z vás se ráno vzbudí a ihned, nejpozději do hodiny se podívá na svůj smartphone? Nejsem pokrytec. Přiznám se dělám to taky! Ale je důležité si udržet ZDRAVÝ ODSTUP a ROZLIŠOVAT. Nebýt fanatik. Když už prostředky moderní doby používám (vždy je lepší nezdravé návyky alespoň omezit, když už je nevymýtím zcela). Jsou to návyky, které nám umožňují aby naše spotřebiče fungovaly se neustále vyvíjejí a rychle opotřebovávaly. Polovina produktů na dnešním trhu jsou tzv. luxury produkty (neboli mírný nadstandard až luxus).
Zatímco kdysi si "nadstandard" mohli dovolit jen ekonomicky movitější jedinci, dnes se nám globalizovaný trh snaží říci, že "drobné nadstandardy" ve svém životě potřebujeme všichni (I TI CO NA TO OKAMŽIŤE NEMAJÍ). Útočí na psychiku spotřebitele a tak má dnes každý v domácnosti televizi, počítač, chytrý telefon, tablet, někdy i každý člen domácnosti má svůj vlastní televizor i vlastní počítač. Osobně jsem byl v domácnosti, kde byla 4-členná rodina a všichni čtyři měli jeden PC, jeden tablet a ten nejmladší měl tablety dva! Nikoliv telefony. To by mělo ještě logiku. Ale tablety! To je asi 13 luxury produktů naráz! 13 procesů s vysoce citlivou intuniitou.
Lidé si pořizují i finanční produkty, o kterých mají jen málé znalosti. Nakupují rychle zhotovené jídlo ve fast foodech namísto skutečně vařeného a důkladně zhotoveného u sebe doma, či vařené alespoň v restauracích, kde se možná ne vždy dobře, ALE ALESPOŇ VAŘÍ NAROZDÍL OD FAST FOODŮ, kde se někde ve friťáku, nebo na nějaké plotně přihřejí nějako předhotovené jídla. To jak žijeme a co nakupujeme se z většiny stalo otázkou krátké spotřeby, rozmaru a nátlaku.
ALE JÁ SE NEDIVÍM. Málo kdo je tak mentálně silný. Když na vás v práci uvalí 8-10 směny, kde musíte vše zvládat, zrychluje se tempo a musíte mít na 120% bystrou pozornost. JINAK SE DOSTANETE DO PROBLÉMU. Pak většina lidí je ve stresu a raději si jídlo zakoupí, nebo objedná, či dá dětem kapesné. Je to nezdravé, je to zhýralé, ale KONSTRUKTOŘI SOUČASNOSTI to tak vymysleli, aby většina z nás měla problémy S TEMPEM, RYCHLOSTI, SE STRESEM!!! Což vytváří příležitosti pro různé rychloodvětví průmyslu a obchodu, které prodávají rychloobrátkové nekvalitní produkty od jídla až po léky a elektroniku!!!
PRŮSER SOUČASNÉ DOBY!
>>Rychloekonomika vyžaduje rychlé procesy.<< Lidé doslova konzumují to, co si pořídí. Bohužel mám hodně kamarádů. No dnes už si pěstupuju jen jednoho :) kteří už zanevřeli na to hledat si vztah a raději si zajdou na hodinu za 1000 korun potěšit se s nějakou mladou matkou na mateřské, nebo studentkou a za měsíc znovu. :D chápete ten paradox? Je to nemorální, je to příšerné, ale rychloekonomika a rychlodiverzita se dostává i do vztahů a sexu. Od vizuálních prožitků na obrazovkách až po intimní prožitky se dostává naše společnost do těch KONZUMNÍCH a ASOCIÁLNÍCH bodů. Vše si jde koupit. Není to tak kvalitní jako právě ty hodnoty BEZPLATNÉ. Často tím, že vlastníma rukama si něco uvaříme, nebo vlasntí iniciativou a srdcem se o někoho ucházíme a budujeme vztah.... prostě ve všech oblastech, to co děláme osobně a z vlastním nasazením, je často ZDARMA a KVALITNĚJŠÍ. Lidé ale jsou v systému OTROCKÉ PRÁCE, Monstruálního rychlo-systému orientovaného na tempo a výkon a tím, že trpí jejich těla a psychika dostávají se do problémů, které tvoří další problémy a ještě se usmívají, že to vše zvládají, že jsou vlastně "moderní a trendy" a pěstují si potichu refluxy, migrény a rakoviny a jedou v přednastaveném systému STRACHU.
Konzumenti dnes dokonce nespotřebovávají, říkají tomu INVESTICE. Teď jsem udělal dobrou investici. Koupil jsem sedačku! Teď jsem zainvestoval sám dosebe, koupil jsem si jeany na zimu. Už i terminologie a slovistika se posunula do nezdravé úrovně, odborní poradci a finančáci, se chytají za hlavu. Ale zároveň se smějí, protože takoví lidé jím skáčou na lep i na nevýhodní smlouvy. Lidé nepoužívají své nabyté produkty jako investici, která jim tvoří další příjmy, nebo uchová hodnotu dlouhodobě. Jednoduše vše ve svém okolí SPOTŘEBOVÁVAJÍ!!! Má jim to usnadnit život? Vážně si to pořád myslíte? Naopak v domnění, že jim usnadní život si kupují nové a nové a tím se prodražují. Jediným komu to přináší prospěch jsou velké korporace a značky, které to produkují. Namísto jednoho nákupu jako v dřívějších časech... dnes... kvůli jednoho účelu děláme nákup opakovaný. Jediní, kdo z toho mají skutečnou radost jsou distributoři a producenti.
PŘÍKLADY NADSTANDARDŮ Nejhezčími příklady zbytečného Luxury produktu je třeba papírová utěrka, nebo plastová taška, či porcovaná "falešná" smetánka do kávy:
Tam, kde naše maminky a babičky používaly textilní nejlépe bavlněnou utěrku, polovina domácností používá papírové rychloutěrky.
Na pozorování čtyř domácností jsem vysledoval, že průměrná spotřeba jedné takové dvojrole vydrží asi 14 dní. To jsou dvě balení měsíčně za přibližnou cenu 15,-20,- Kč? Roční útrata (20x24) zhruba 500,- Kč. Zatímco naše babičky si vypraly utěrku a použily tu samou znovu a střídaly je.
Stejné to je s papírovými kapesníky, vlhčenými ubrousky, tzv. jemnými toaletními papíry. Obaly na mobily, jednorázovými taškami pro nákup, kopou igelitových sáčků, nebo igelitovými obaly na odpady. V dnešní době máme u poloviny produktů na trhu obyčejnější produkty a luxury produkty. Ten "luxury produkt" nám má usnadnit život. Málo kdo si ale spočítá, že jeho zvýšená frekevence pro znovuobnovu (opětovný nákup) nám ročně z peněženky vyhání stovky až tisíce korun ven.
Stejné je to s nakupování dárků, obnovováním nábytku a elektrických spotřebičů po +- 5 letech.
Skutečně chudí lidé si luxury prvky nekupují, protože na ně vážně nemají. Opravdu bohatí lidé, kteří mají aktiva a statky, z nichž by mohli žít celý život si zase luxury zboží nepotřebují kupovat. Nevidí důvod. Kupují hodnotné zboží trvalé hodnoty, kde vidí smysl. Co mám na mysli, když hovořím o "luxury zboží"? Jsou to výrobky, které vedle produktů nižší ceny mají demonstrovat rádoby pohodlnější standard. Tváří se tak. Třeba Iphone, chytrá televize, satelitní příjem, drahé parfémy, značkové oblečení a našly by se další. NEMOC STŘEDNÍ TŘÍDY. Výnosná pro korporáty!
My říkáme, že chceme žít jinak! Chceme zkrotit tyto falešné žádosti a tužby, které tak doopravdy nepotřebujeme k životu! Zatímco náš soused udělá 10 nákupů toho samého za rok. My uděláme jeden nebo žádný a budeme také žít. Prostě nám peníze zůstanou v peněžence, budou se hromadit a generovat další příjmy. Nepotřebujeme velké domy, stačí nám menší životní prostor. Nebudeme tak závislí na úvěrovém kolotoči, zdražujícího se zboží, opakovaných produktů a navyšování pracohodin, kde vyměňujeme svůj čas za peníze.
NÁSILNÝ GREEN DEAL
Asi 50-70 let se zde budovat konzmentarismus, aby přerostl v celosvětový hyperkonzumentarismus, oceány byly zaplaveny plasty, vymíraly druhy a a vzniklo domnění ještě větších ekologických katastrof, vedle těch, které zde už skutečně jsou aby se zde nastolila Zelená ekonomika v globálním měřítku. To jsou ideální podmínky vytvořit zelenou hysterii a podmanit si celý svět a doslova vystrašit mladou generaci. Ano je zde otrocká práce, který svírá Euroasii a Afriku, ano jsou zde oceány stále více plné odpadu. Ano je zde migrační vlna, která ani ne tak vždy na základě válečných konfliktů, ale vzniká spíše ekonomickými motivy a nedostatkem vody v daných regionech. To jsou skutečné problémy. Ale moderní klimatické konference, zelené asociace a další organizace tlačí na systém v duchu Zelené politiky, aby se likvidovala energetika starého typu, všude se překotně zaváděly obnovitelné zdroje, zaváděla se elektromobilita při jejíž výrobě se spotřebují obrovské kvanta vody a baterie pro tyto stroje potřebují nové uložiště a tak budou vznikat radioaktivní skládky a takové malé nové černobyly, jen proto, že jsme se rozhodli tuto transformaci dělat RYCHLE a řekli světu, že to tak musí být a není prostor pro kompromis. Ruku v ruce s tím se zavádí technologie Průmyslu 4.0, kde již nebude prostor pro všechny lidi a kde i pracovní pozice budou jen pro některé.
Takže vítejte na webu, kde budeme pravidelně věnovat idei 5 minut pro svou svobodu ;) !
Ekotolerantika
Ekotolerantismus je ekokultůrní společenský směr. Začátky sledujeme roku 2019, kdy vzniká i tento web. Ideový směr loučí ekology, frugalisty, minimalisty a osvětu finanční gramotnosti. Spadáme pod Evropský svaz finanční nezávislosti tvořené vlastním úsilím.
#5minutprosvobodu